Ana sayfaAnnelikElsanatlarıHaberlerMagazin DünyaMagazin TürkiyeModaRessamlarSeramik

Tiyatro SinemaYazılarYemeklerSend TwitterTwitter'da bizFacebook'da bizPinterest'de biz Hayata dair ne varsa

 

Çocukla oyun oynamak...

Yazan: Banu Conker, Hayata Dair Kadınlar Kulübü

Banu Conker Hayata Dair kadınlar kulübü

Yazan: Banu Conker

Blogum

Facebook sayfam

Twitter sayfam

Banu Conker çocuklarla oyun oynamak

Çocukla oyun oynamak önemlidir, çocuk paylaşmayı öğrenir, kazanmanın tadını, hayatta kaybetmek de olduğunu öğrenir oyun oynarken.
Hayatı görmenin diğer adıdır oyun oynamak

Ben biraz sertim galiba; galiba oyun oynamayı da bilmiyorum. Bazen çocuklarla oyun oynanırken, sinirlerim geriliyor, dayanamıyorum.

Kızım küçüktü, çalışmaya başlamıştım. Üç yaşına kadar kızıma ben baktığım için onu tanıyordum, huyunu suyunu, karakterini, neyi sevip neden hoşlanmadığını biliyordum iyice. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle genç bir bakıcı geldi kızıma.
Grafik Saati gençlik dergisi
Kızımın kısa sürede huyu değişti, mutsuzlaştı. Gözlerinin feri söndü adeta. Biraz inat oldu o uyumlu çocuk.
Grafik Saati kadınlar klubü
Bir gün eve erken geldim, bakıcı ile sohbet etmeye başladık. O sırada bakıcının elinde fındık, kızımı çağırıyor yanına, avucunu açıyor, tam kızım fındığı alacak, kapatıyor avucunu, sana yok ki diyor. Kızım tam yanından gidecek, tekrar açıyor avucunu, oyun tekrar başlıyor. Bakıcı çok eğleniyor, kızım gittikçe sinirleniyor. Kızım sinirlendikçe de ben sinirleniyorum. Kızımın mutsuzluğunun, inadının nedenini o anda anladım işte. Kızım böyle bir oyuna alışık değildi. Zaten kim alışabilir ki böyle bir oyuna? Hangi çocuk zevk alır bundan? Ben bu yaşımda hala zevk alamayacağıma göre tuhaflık bende mi, yoksa böyle bir oyundan zevk alan bakıcıda mı?

Çocukla oyun oynamak önemlidir, çocuk paylaşmayı öğrenir, kazanmanın tadını, hayatta kaybetmek de olduğunu öğrenir oyun oynarken. Hayatı görmenin diğer adıdır oyun oynamak, çünkü hayat da bir oyundur, her ne kadar bazen fazlasıyla anlam yüklesek de. Herkesin hayatı da yaşı kadar önemli ve değerlidir kendisi için. Sizin ‘aman o ne anlar, çocuk daha...’ dediğiniz birey, yaşına uygun olan algı düzeyine göre kapar her şeyi, anlamlarını yükler ve hayatına devam eder. Hele ki, altı yaşına kadar tamamlanan bilinçaltı kayıtları daha sonra bütün hayatını yöneteceği bilinse , bu oyunların ne kadar önemli olduğu o kadar ortaya çıkar.

Sonuç olarak bakıcı kızı işten çıkardım, aklı başında başka bir bakıcı buldum ve kızımın mutlu gözleri geri geldi.

Yazan: Banu Conker
http://bitutamtuz.com/

Editör: Belgin Invictus
Mail: belgininvictus1968[at]gmail.com

Copyright: Her hakkı saklıdır
Creative Commons Lisansı

Çocukla oyun oynamak... by Hayata Dair .org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır http://grafiksaati.org/deneme/10.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler http://grafiksaati.org/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.

  Tags: Annelik, annelik duygusu, annelik sanatı, annelik nedir, annelik ve bebek bakımı, çocuk eğitimi, anne çocuğa nasıl davranmalı, anne olmak, çocuk gelişimi, çocuk hakları, anne ile ilgili yazılar  
Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.org[at]gmail.com  |  gizlilik politikası